מאמרים לאופניים חשמליים וקורקינט חשמלי

ביקורת שניה – אופניים חשמליים קיט 250 וואט של אקורייד, חלק ב’

ביקורת שניה – אופניים חשמליים קיט 250 וואט של אקורייד, חלק ב’
המבחן: ביצעתי 2 נסיעות מלאות, בכל אחד מהכלים, באותו מסלול כפי שאני נוסע עם כל הכלים, וכולל את אותם עליות וירידות. המסלול הלוך חזור הוא כ-20 ק"מ, וכולל נסיעה מת"א לבת ים, חזרה, ומת"א לבני ברק. על המסלול אני חוזר עד סוף הסוללה.

הנסיעה חזקה באופן מפתיע עבור מנוע 250 וואט. אך הניסיון העיקרי שלי עם מנוע 250 וואט היה עם קיט של ebike.co.il שנרכש עבור חבר לפני 3 שנים (ולפי השיחה איתם הם השתפרו מאוד מאז) והוא היה חלש במיוחד. חיבים תמיד לזכור שהציון של הספק על מנוע הוא לא חזות הכל. יש הבדלים בין ההתנהגות של מנועים שונים. כשיכנס התקן האירופאי לארץ, קנית קיט או אופניים שמתאימים לתקן תאמר שהם הרבה יותר דומים, בטוח מאיך שהמצב עכשיו. המנוע של אקורייד נותן מומנט מצוין בהילוכים נמוכים, ותו”כ ההאצה מעבירים הילוכים לפי הרעש. מהניסיון הקצר שלי עם הקיט – המנוע אוהב להיות בסל”ד גבוה, שם הוא בנצילות מקסימאלית. במישור הקיט 20″ הגיע לאזור ה-26-28 קמ”ש, בעוד הקיט 26″ הסתובב סביב ה-30-31 קמ”ש, ו-29-30 קמ”ש בסוף חיי הסוללה.

סידור ההילוכים בקיט 20″ היה נהדר. בקיט 26″ לעומת זאת היד מתעיפת מהרבה התחלות, בעקבות העברת ההילוכים הרבה והפחות נוחה. זה נכון בהרבה סידורים של אופניים חשמליים – גם במנועים ציריים, הרי צריך להזיז את ההילוכים גם בשביל שהרוכב יוכל לעזור למנוע, ושלב ההאצה הוא שלב של מאמץ גבוה.

בדיקת האופניים נעשית ללא דיווש רציף, כדי שיהיה קל להשוות בין כל זוגות האופניים. מה זאת אומרת “ללא דיווש רציף”? אני מדווש בהאצה מעמידה, ואני עוזר בעליות – חוץ מעליות שמשמשות להשוואה בין ביצועי אופניים שונים, כמו רחובות קפלן ותרצה. חוץ מזה כל הקילומטרים במישור הם עבודה של המנוע בלבד.  ביצועי עליות היו סבירים מאוד, כאן זה המקום ששמים בו לב שהמנוע הוא 250 וואט נומינאלי. בת”א, את שדרות בן ציון (שיפוע של 5%) ה-26″ עשו ב-16 קמ”ש תו”כ צריכת 480 וואט (המקסימום שראיתי על הצג היה 520 כך שזה גבוה), על הילוך שלישי. את קפלן (2%) עליתי ב-23 קמ”ש על הילוך 5 (410 וואט) בהילוך חמישי, ואת רחוב תרצה ברמת גן, אחד השיפועים החריפים בגוש דן – 9% (!) – על הילוך ראשון, המנוע נאנק ב-6 קמ”ש במשיכת 480 וואט. כמובן שעם טיפה דיווש מיד אני ב-12 קמ”ש ומרגיש במישור.

יש הבדל משמעותי בבדיקת אופניים עם מנוע שרשרת בעליות – אני לא בטוח שהייתי בהילוך הנכון בכל שיפוע, ומכיוון שהבדיקה נעשתה כחלק מהמסלול שלי, לחזור על השיפוע לא בא בחשבון, ולא היו לי עוד ימים לבדוק את השיפוע עוד ועוד בהילוכים שונים. אז אני ניסיתי להתאים את ההילוך – אז קחו את המספרים האלה כמו שהם. יכול להיות שבהילוך הנכון המנוע היה יותר נציל, והמהירות גבוה יותר. להילוך 7 ו-8 לא היה לי צורך, ל-31 קמ”ש המנוע מגיע בהילוך 6, ולהעלות הילוך גורם למנוע לעבוד קשה יותר (מ-400-350 ל-500 וואט) אך ללא עליה במהירות.

הטווח

כ-23 ק”מ, התקבל בנסיעה הן על ה-20″ והן על ה-26″. מכיון שהסוללות זהות (קיטים זהים), הנצילות של הקיט על שני האופניים היא זהה – 10.9 וואט-שעה לק”מ. זה מספר מעט גבוה, אך סביר. הטווח הגיוני בשביל סוללות כאלה. צריך לזכור שמדובר במצברים עם כ-260 וואט-שעה קבולת (24 וולט, 10.5 אמפר-שעה). קיטים 36 וולט על 10.5 אמפר-שעה מכילים כ-360 וואט-שעה וההבדל בטווח הוא בהתאם.

הטענה

העבודה שאקורייד עושה על הקיט היא מקיפה. דוגמא לכך ניתן לראות במטען, שעבר תקינה, ומגיע עם דף הוראות מסודר שמסביר איך להתנהג עם הסוללה. הם מבינים ענין – הסוללה היא לב האופניים החשמליים, והרוכב צריך לקחת את זה לתשומת ליבו.

זמן הטענה 6 שעות, ושוב מדדתי כמה חשמל נלקח מהרשת בפועל (ומכיסכם), ואני חיב לצין שהמטען הזה הוא הכי נציל שמדדתי – כ-10% יותר חשמל מהרשת מאשר כמות האנרגיה שנלקחה מהסוללה במבחן. כמובן – החיסכון בחשמל משמעותו חיסכון בזיהום, אך מבחינה כספית זה זניח לעומת עלות הסוללה.

עלויות

זהו כרגע אחד הקיטים הזולים בארץ! ב-4500ש”ח, ו-1990 ש”ח לסוללה להחלפה (סוללת 24 וולט 10.5 אמפר-שעה, תוצרת ZhenLong). האחריות על המצבר היא כשנה, כנ”ל על המערכת האלקטרונית, והאחריות על כל המערכת הנעה המכנית היא כ-5 שנים (!). אני עוקב אחרי הגישה של AtoB magazine ומחשב את העלויות לפי טעינה ביום, טווח מלא (23.5 ק”מ) ללא דיווש (זה תוספת שלי – שוב, לשם השוואה בין הקיטים השונים), ומספר הימים לפי אורך תקופת האחריות – במקרה הזה 365 יום.כפי שציינתי בעבר – אורך חיי סוללת ליתיום נע בין 300-500 לפיbatteryuniversity. אלו הם מספרים אמיתיים, אך ישנם סוגים חדשים של מצברי ליתיום, שיכולים לפי טענת היצרנים להגיע גם עד 2000 טעינות.

אני כשלאחד, עוקב אחרי הגישה של A2B כפי שאמרתי, ומסתכל על הנתון של אחריות היצרן. כפי שציינו פה בטוקבקים באתר, המצברים לא יתפגרו יום אחרי שהאחריות תגמר, אך אם אנו רוצים להיות מחמירים בגישה שלנו כשאנחנו מחשבים עלויות – אין כמו אחריות היצרן. השאלה “כמה היצרן יכבד את האחריות” היא שאלה חשובה (מההכרות עם פבל מאקורייד אין לי ספק שהוא יכבד אותה), אבל ברור שאחרי השאחריות פגה – אין אם מי לדבר. ולכן, כל התיעלות טכנולוגית צריכה מבחינתי לבוא דרך האחריות של היצרן – יש לסוללה אורך חיים של 1000 טעינות? מעולה! תן אחריות מתאימה. וחזרה לחשבון – התוצאה היא 19.25 אגורות לק”מ.

החישוב הזה הוא חישוב תאורטי – מהסיבות שצוינו לעיל, ומכיון שהוא עבור דיווש ללא פידול, מצב שאני לא ממליץ עליו. המטרה של החישוב היא השוואה בין קיטים שונים, ורצוי לקרוא ביקורות קודמות שכתבתי (וכאלה שאכתוב, ושאחרים יכתבו).

לסיכום

הקיט של אקורייד הוא קיט זול ונעים לרכיבה, החברה לא מנפחת את היכולות של הכלי ומה שמופיע באתר המצוין שלהם הוא אמת – הלואי ועוד יצרנים ילכו בדרכם. זאת, בצרוף אחריות מקובלת בארץ (כרגע) של שנה על המצבר, ואחריות של 5 שנים על המכניקה מבטיחים לכם הנאה מכלי איכותי שיודע לתת את הפוש בכל טווחי מהירות הנסיעה מ-0-30 קמ”ש.