מאמרים לאופניים חשמליים וקורקינט חשמלי

אופניים חשמליים: חוק, אכיפה, מה מותר ומה אסור?

אופניים חשמליים: חוק, אכיפה, מה מותר ומה אסור?
אופניים חשמליים הם כלי תחבורה צעיר, רענן ומהיר שמאפשר לכול אדם, גם למי שאין לו רישיון נהיגה, להגיע ממקום למקום בזריזות בערים העמוסות והצפופות. לא צריך רכב פרטי, לא צריך לחפש חנייה, לא תחבורה ציבורית ולא מונית.
אופניים חשמליים חוק ותקנות

החוק והתקנים החדשים מסדירים את השימוש באופניים חשמליים לפי תקן ישראלי רשמי חדש. לכן, כול מי שמתכנן להתחיל לרכוב על אופניים חשמליים חשוב שיכיר את החוק ויפעל על פיו.

מה מותר ומה אסור?

התקנות שלהלן מתייחסות לאופניים חשמליים כאל “אופניים עם מנוע עזר”:

1. מותר לרכוב על אופניים חשמליים שההספק המרבי שלהם הוא 250 וואט ומהירות הנסיעה שלהם לא עולה על 25 קמ”ש.

2. התקנים הישראלים מתאימים גם לתקינה האירופאית וקובעים שעל המנוע להפסיק לפעול כאשר האופניים מגיעים למהירות שעולה על 25 קמ”ש.

3. יש להתקין על האופניים החשמליים מספר אביזרי בטיחות כמו צופר (או פעמון), פנס אחורי וקדמי, ומחזיר אור.

4. לפי התקנות החדשות אופניים חשמליים מוגדרים כך: אופניים בעלי מנוע חשמלי שמופעל על ידי דוושת אופניים והמצערת שמותקנת בהם פועלת עד 6 קמ”ש.

5. הגיל המינימלי לרכיבה על אופניים חשמליים הוא 14 שנים ומעלה.

6. האופניים החשמליים חייבים לשאת סימון רשמי שממוקם במקום גלוי לעין על השלדה של האופניים. על הסימון הרשמי יופיעו הפרטים הבאים:

– יירשמו המילים: “אופניים עם מנוע עזר”

– יצוין שם הדגם, שם היצרן, כתובת היצרן, ארץ הייצור, שם היבואן וכתובת היבואן.

יצוין גם שספק המנוע הוא 250 וואט, שהמהירות המרבית היא 25 קמ”ש, ושהשימוש באופניים מתחת לגיל 14 – אסור – !

אכיפת תקנות אופניים חשמליים

אכיפת תקנות האופניים החשמליים מתייחסת לשני גורמים: מצד אחד הגופים שאחראים לאכיפת החוק על רוכבי האופניים עצמם, ומצד שני אלה שאוכפים את החוק על היבואנים, המשווקים והמוכרים.

רוכבי האופניים

דרכי אכיפת התקנות לאופניים חשמליים סוכמו בין שלושה משרדים ממשלתיים (תחבורה, משפטים ובטחון פנים) לבין מרכז השלטון המקומי ומשטרת ישראל. לפי הסיכום, משימת אכיפת התקנות על הרוכבים הוטלה על משטרת ישראל ועל הפקחים העירוניים ברשויות המקומיות, שקיבלו סמכויות מיוחדות שמיועדות לנושא זה.

יבואנים, משווקים ומוכרים

אכיפת התקנות על היבואנים, המשווקים והמוכרים של אופניים חשמליים תבוצע על ידי פקחי משרד התחבורה ומשרד הכלכלה ועל ידי מכון התקנים הישראלי.

ג'אגר מתאימה לכם את האופנים לתקנות החדשות - ללא חיוב !